Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Básník Ivan Blatný

Kdo byl Ivan Blatný? Pro mou generaci neznámý člověk. Přitom v období 2. světové války a těsně po ní, byl označován za největšího básníka, který kdy žil. Znal bych ho, nebýt roku 1948, kdy se u nás moci ujímají komunisté.

O Ivanu Blatném vyšlo několik knih. Mně se do rukou dostala kniha Martina Reinera Básník. Přečetl jsem ji jedním dechem. Nevím, jestli to bylo několikaletým půstem, kdy pro mne knihy byly nedostupné, nebo autorem či básníkem samotným. Pravděpodobně z každého něco.

Ivan Blatný

Kniha je psána současným jazykem, takže nezamlčuje žádné téma, které by básníka nějak degradovala nebo naopak glorifikovalo, a tak se dovídáme o básníkově úspěších v profesním životě, o jeho zkušenostech ve veřejných domech nebo o jeho postoji k sebeukájení. Jeho pobyty v léčebnách pro choromyslné se nedají pominout, jelikož zaujímají větší část jeho života a téměř celé exilové období.  

Ivan Blatný se narodil 21. 12. 1919. Jeho otec, sám básník a šéf literární skupiny, ho od malička vede k lásce k poezii a protože se doma schází mladí surrealističtí básníci, bere ho mezi ně. Tady se cítí dobře. Přitahuje ho jejich přátelství a exkluzivita. Neopustí je ani když se ve čtrnácti letech stane sirotkem. V té době už několik let píše a nyní začíná své básně i publikovat.

Dá se říci, že souběžně s psaním, se u něj začíná projevovat duševní nemoc, která ho přivede až k sebevraždě.

V říjnu 1941 se Blatný přihlásí se sbírkou Brněnské elegie (Brněnské procházky) do literární soutěže a zvítězí. Najednou je v literárních kruzích velmi populární. I přes své špatné zdraví hodně píše a přispívá do několika kulturních časopisů.

Po válce Blatný podruhé vstupuje do KSČ a angažuje se v kultuře. Jako aktivní člen strany je vyslán s delegací československých spisovatelů do Velké Británie, kde se rozhodne zůstat. Důvod své emigrace vysvětlí protikomunistickým vystoupením v BBC, čímž svůj osud zpečetí. V Československu ho veřejně odsoudí a pro tamní kulturu „navždy umírá“.

Jelikož Blatný neumí anglicky a není ničím vyučen, je pro něj nemožné najít si jakoukoliv práci (v Anglii tehdy ještě neexistuje podpůrný program pro uprchlíky), a jeho neutěšená situace prudce zhorší jeho duševní stav.

Pravděpodobně vysvobozením v pravý čas se pro něj stane zestátnění zdravotnictví. A když Blatný začne v důsledku stihomamu rozbíjet věci a napadat lidi, je poprvé odvezen do ústavu pro choromyslné. Jeho nemoc je klasifikována jako „všeobecné, blíže nespecifikované úzkostné stavy“. Je veden jako dobrovolný pacient a je mu umožněn volný pohyb i mimo ústav.

Zajímavá je informace, že kromě angličtiny se zde Blatný věnuje i psaní. Žel se z tohoto období nic nedochová. I když… snad by se našla stará čísla The Listener, kde posílal své básně k otištění.

Blatný má štěstí, že má kolem sebe lidi, kterým není lhostejný jeho osud. Když je po dvou a půl letech propuštěn, stěhuje se do penzionu jedněch známých. Nájem hradí z příspěvku, který dostává od Czech Refugee Trust Fund.

Dokonce začíná opět psát a přispívat do Radia Svobodná Evropa a zdá se, že je to dobrá šance. Píše sice v češtině, ale už se zde objevují cizojazyčné vložky. Tato iniciativa, žel, nemá dlouhého trvání.

Podruhé, nyní už natrvalo, se Blatný uchyluje do bezpečí psychiatrické léčebny když u něj dostoupí stihomam (strach z únosu) vrcholu.

První, sice nepatrná, zmínka o Ivanu Blatném, se v Československu objeví v roce 1964 v Antologii české poezie 20. století.

V českém klubu v hloubi metropole,
teď, když se tak brzo stmívá,
číšník rozžíhá lampy a přináší česká jídla.
Konečně doma.
Česky objednávám pivo.
Ivan Blatný

Dvacet let nic nevydá, přestože píše. Jak by taky vydal, když píše na záchodě na toaletní papír a navíc česky. Když ráno najde uklízečka na záchodě počmárané papíry, jednoduše je uklidí.

Až nástupem nové zdravotní sestry v roce 1977, dochází ke změně. Protože umí česky, všimne si, že na toaletním papíru jsou básně a posílá je do nakladatelství ’68 Publishers Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové. Zde vychází výbor jeho tvorby pod názvem Stará bydliště. Je to jako blesk z čistého nebe. Vydáním první exilové sbírky se začíná psát nové Blatného období.

Když ho Václav Havel pozve v roce 1990 na návštěvu do Československa, omluví se a krátce na to umírá.

Ještě vidíme Blatného mírně skloněnou postavu mířit od hlavní budovy ke skleníkům, musíme se pousmát při pohledu na jeho nepadnoucí sako z charity s kapsami naditými bonbony a cigaretami… ale jako by se ta postava každým dalším krokem víc a víc rozplývala, až je z ní jen matný obrys, pak chiméra, přelud.
Martin Reiner 

Autor: Petr Řeha | sobota 1.10.2016 17:00 | karma článku: 17,18 | přečteno: 350x
  • Další články autora

Petr Řeha

Solaris

Právě pro svou odbornost psychologa byl Kelvin pozván na tuto podivnou planetu. Tříčlenná posádka zde prožívala jakési nepochopitelné nevysvětlitelné jevy, zkušenosti. Ani Kelvin se jim nevyhnul.

5.12.2017 v 10:10 | Karma: 9,79 | Přečteno: 389x | Diskuse| Společnost

Petr Řeha

Poslední naděje civilizace

Pád západní civilizace akceleruje tempem, jaké si nedovedli představit ani ti nejmrzutější pesimisté. Její zbývající optimismus je přirovnán k muži padajícímu z mrakodrapu a u každého patra si pochvalujícímu: Zatím docela dobré.

7.11.2017 v 10:10 | Karma: 32,99 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Společnost

Petr Řeha

Jak zabít civilizaci

Džihád jde po krku celé naší civilizaci. Nenajdeme-li k její obraně vůli, zabíjíme ji. Tentokrát možná navždy. A jestli už je nám souzeno odejít z dějin jako tolik civilizací dřívějších, ať to alespoň není poslušně a bez škubání.

17.10.2017 v 10:10 | Karma: 24,82 | Přečteno: 621x | Diskuse| Společnost

Petr Řeha

Fatwa. Život pod hrozbou smrti

Když se Jacky vydala se svým přítelem na dovolenou do Egypta, důvodem bylo obnovení jejich skomírajícího vztahu. Nemohla tušit, že se tam seznámí s Omarem, a že se za něj z lásky provdá. Život v Káhiře se však změnil v noční můru.

5.10.2017 v 10:10 | Karma: 23,07 | Přečteno: 977x | Diskuse| Společnost

Petr Řeha

Krvavé jahody

Ozval se výstřel a Věra si uvědomila, že porušila matčin příkaz nechodit dál jak dvacet kroků od domu. Rychle se s kamarádkou rozloučila a spěchala domů. První co doma spatřila, byl velký cestovní kufr nachystaný uprostřed pokoje.

13.9.2017 v 10:10 | Karma: 19,89 | Přečteno: 917x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

  • Počet článků 102
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 686x
Dne 19.7.2012 jsem prodělal cévní mozkovou příhodu (CMP). Tato příhoda změnila život nejen mně, ale i mým blízkým. Díky dnešnímu způsobu léčby a rehabilitaci jsem se postavil na nohy a jsem relativně soběstačný. 

 

Chci psát o tom, co prožívám, o lidech, které potkávám a o Bohu, kterého stále poznávám.

 

CMP mi postihla i paměť a zrak. Proto prosím o trpělivost s mým pravopisem, slovosledem a přeskakováním myšlenek.

Seznam rubrik